Proces pozyskania klienta w kancelarii

Odtwórz proces pozyskania klienta w swojej kancelarii.

Dla mnie pozyskanie klienta to proces. Najważniejszy proces w mojej działalności.

Zastanów się jak do tej pory pozyskiwałeś klientów. Pewnie tylko z polecenia? Ja tylko takich klientów mam. Przez 12 lat prowadzenia działalności 1 klient przyszedł z ulicy – dosłownie  – stojąc pod moja kancelarią wpisał w google maps „kancelaria prawna” i wszedł do mnie na górę. To jeszcze było na Tamce. Nie został moim klientem. Wcześniej jak jeszcze pracowałem w innej kancelarii na 15 piętrze Warszawskiego wieżowca – wszedł do kancelarii robotnik, który remontował klatkę schodową z pytaniem o weryfikację umowy. Nie został klientem.

Jednym słowem pozyskanie klienta to tylko polecenia. No może jeszcze blog, jak twierdzi Rafał Chmielewski. Jeśli go nie znasz to zapraszam na jego blog.

Polecenia…

Skąd brać polecenia? Ja dostaję polecenia od znajomych i klientów. Z „ręki” do „ręki”. I się kręci. Myślę, że warto zbudować sobie system przypominania klientom i znajomym o tym, żeby nas polecali.  Elementem systemu mogą być spotkania ze znajomymi, artykuł na blogu, wpis na LinkedIn lub FB. Niech pamiętają prawnik = ty.

Blog

Oddaje głos Rafałowi, bo osobiście uważam, że temat ogarnia najlepiej na świecie.

Narysuj proces

Jak zrobić system sprzedaży? Narysować go, bo w ten sposób najlepiej widać etapy, czynności, następne kroki itp. W ten sposób tworzysz świetny lejek. Możesz narysować na kartce papieru, ale to trudne bo nie ma jak aktywnie zmieniać pól jeśli coś pomylisz. Możesz rysować w WORD, ewentualnie Excel, Onenote. Najlepiej w igrafx (najlepszy i kosztowny, warto skorzystać do opisania procesów całej firmy). Myślę, że zacznij od Onenote lub Word. Kilka kratek strzałek i już – widzisz jak taki standard przebiega. Potem modelujesz (zmieniasz kolejność i dziwisz się, że tak długo robiłeś to w poprzedniej kolejności) i już rozwijasz swoją sieć w sposób systemowy. Zobacz jak wygląda proces obsługi klienta w mojej firmie zainteresowanego wdrożeniem RODO.

Jeśli chcesz pomocy to zapraszam. Wiem jak to robić, a co więcej to mnie pasjonuje.

pozdrawiam

Mikołaj

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *