hmmm…I’m back. Pierwszy temat: Jakie jest najważniejsze pismo dla klienta twojej kancelarii?

Cześć,

Wróciłem. Sporo się działa w ostatnim czasie.  Co u mnie powiem już niedługo.

Teraz o tym co najważniejsze w życiu prawnika. Czyli rzecz – o Wynagrodzeniu za  naszą pracę na konkurencyjnym rynku usług prawnych.

Stawki lecą na łeb i szyję, konkurencja walczy o przetrwanie, liczba potencjalnych klientów dostępnych na rynku nie zwiększa się od lat, a prawników przybywa do podziału tortu

Co zrobić, aby przetrwać?

1. Wprowadzić zasadę dobrej obsługi klienta,  a co przez to rozumiem? Na razie za dobrą obsługę klienta można uznać jasną komunikację z klientem, szczególnie w tych trudnych momentach. Jasna komunikacja to też bieżący kontakt, co w zabieganiu nie jest łatwe.

Podstawą jest też wiedza, choć nasze rzemiosło rzadko jest docenione przez klienta. Najważniejsza jest pozytywna opinia o nas i rozmowa z klientem. Pozytywna opinia często wynika z naszej „kontaktowości” w trakcie obsługi.

2. Aktywność w szukaniu poleceń od kolegów i klientów obecnych i byłych. To naprawdę działa. Właśnie tak odpaliłem moją obecną firmę. Wyłącznie na swoich kontaktach z przeszłości. Dziękuję Wam, że jesteście.

3. Szybkie rozliczenia z klientem, a przynajmniej przedstawienie rozliczenia do akceptacji zaraz po zakończeniu miesiąca. Wtedy wszyscy pamiętają ogrom pracy włożony w realizację zlecenia. Z każdą upływającą minutą pamięć tego zanika i coraz trudniej wzbudzić u klienta wspomnienia ciężkiej pracy zmierzające do akceptacji naszego zestawiania bez kwestionowania.

A co poza szybkim rozliczeniem no właśnie kontakt.

Mec. Marcin Radwan-Röhrenschef na spotkaniu fundacji Legal Tech w grudniu 2018 powiedział które pismo kierowane z kancelarii do klienta jest najważniejsze w każdym miesiącu: Otóż, jest to list przewodni zawierający informację o wykonanych usługach i wyjaśnieniu za co klient płaci do którego załączone jest zestawienie czynności.

Robisz to, czy nie masz czasu?  Z tą myślą ciebie zostawiam, ale niebawem wrócę i będę kontynuował temat.

pozdrawiam

Mikołaj

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *